Yeni Pardus Sürümü (19) için Öneriler

Kacmu kurumlarında, alışkanlıklar değişimin önündeki en büyük engellerdir. Ancak yukarıdan talimatla değişim yaşanmakta. Yoksa hiç kimse pardusa geçerek riska altına girmek istememektedir. Bu aşamada üçüncü taraf yazılım firmaları da pardusa uyumluluk için gerekli düzenlemeleri bir an önce yapmaları gerekmektedir.

3 Beğeni

Öncelikle donanım sürücülerini windows 10’daki gibi default olarak tanıması sağlanabilir. Kurumumuzdaki en üst düzey yöneticimiz Pardus 17.4 kullanmaktaydı ancak yurtdışından getirtmiş olduğu ses sistemini (bluetooth destekli) tanıtamığımızdan dolayı windows 7 geri dönüş yapmak zorunda kalmamız pardus için olumsuz bir yaygınlaşma sebebi oldu. Kamu kurumları tarafından kullanılan hasta kayıt uygulamaları (arksigner gibi) otomatik olarak desteklenmelidir. Maliye birimleri tarafından kullanılan java tabanlı programların default kurulumla birlikte ekstra yüklemelere ihtiyaç duymadan kullanılabilmesi önem arz etmektedir. Dosya veya yazıcı paylaşımları, ldap ve ahenk paketlerinin temel konfigürasyonla yüklü olarak gelmesinin uygun olacağını değerlendirmekteyim.

7 Beğeni

Selamün Aleyküm Üstad

Flatpak’ın, Snap’dan farkı nedir acaba? :thinking:

2 Beğeni

Selamün Aleyküm Hocam
Esas konu ile pek alakası yok ama belki yardımcı olur.

3 Beğeni

En sık şikayet edilen hususları alt alta sıralarsak; pratik bir çözüm olarak, Pardus kurulu cihaz akla geliyor. Evet, donanımı uyumlu, sistemi hazır kurulu, hatta özelleştirilmiş (tema, yazı tipi, ek programlar vs) bir şekilde elinize alacağınız sıfır cihazda Pardus’a hızlı ve kolay bir başlangıç yapabilirsiniz.

Diğer türlü muhtemelen ya alışık olduğunuz işletim sistemini arayacaksınız veya kurulum sorunları veya başkaca bazı sorunlar karşınıza çıkacaktır.

Hazır kurulmuş, donanımı sorunsuz, net ve temiz görünüşlü bir bilgisayar, birçok kullanıcı için hızlı, bambaşka bir Pardus tecrübesi olacaktır.

Ek olarak XFCE görünüşte zayıf kalıyor, üstte anlattığım senaryoya pek uygun gözükmüyor kanaatindeyim.

6 Beğeni

Aleküm selam hocam, Snap ubuntu ürünü direk canonical destekliyor, flatpak community. Teknik yapıları benzer sandbox.

5 Beğeni

Arkadaşlar tüm değerli cevap ve önerileriniz için çok teşekkürler. Aklınıza yeni gelen fikirler ve önerilerimizi buradan paylaşmaya devam edelim. Katıldığımız önerilere cevap yazamayabiliriz belki lakin sizin de olmasını istediğiniz diğer kullanıcıların mesajlarını beğenebilirsiniz.
Pardus Proje ekibi buradaki önerileri önem ve yoğunluk sırasına göre yeni sürümlere aktaracaklardır inşaAllah. Kendilerine teşekkür ediyoruz, emekleri için Allah (cc) razı olsun.

Bu arada belki vardır ama göremediğim için bir öneri daha eklemek istiyorum.
*** Pardus Resmi Yardım Uygulaması. Web tarayıcısı kullanmaya gerek kalmadan Sıkça Sorulan Sorular ve genel sorunlar hakkında Pardus Yardım uygulamasının dahili olarak gelmesi. Karşılaşılan sorunlara işletim sistemi içinden konu başlıkları veya arama yaparak erişilip, resmi kaynaktan çözüm elde edilmiş olur. Bu uygulamanın bir sekmesi de Forum ile bağlantılı olup, oradan soru cevap da yapılabilir. Lakin kişiler internet bağlantısı olmadan dahi genel sorunlarına cevap bulabilecekleri dahili bir yardım uygulaması sisteme eklenebilir mi?

6 Beğeni

Nasıl diğer ortak kullanılan terimler Türkçeleştirildiyse, Whisker Menü yerine Türkçe Bir İsim olabilir mi? ParKedi Menü, ParBıyık Menü, Favori Menü, Pavori Menü, Parvori Menü, Kedi Menü (Pardus Kedigillerden) vb. gibi?

Whisker Menü özelliklerde Panel Buton kısmı Panel Düğmesi olabilir mi? Ve diğer bütün ibarelerde daha Türkçe kelimeler tercih edilebilir mi?

17.5 Whisker Menü özellikler Başlık Kısmının karşılığında “Applications Menu” yazıyor, Türkçeleştirme unutulmuş galiba.

Simge bölümünde Pardus Kafası yerin farklı seçimlerin yapılabildiği simgeler bölümüne Ay-Yıldız da eklenebilir mi? Bir de başlık varsayılan oarak seçili olsa ve PARDUS yazsa. İptal etmek veya değiştirmek isteyen ayarlardan değiştirebilir.

Whisker Menü arkaplan matlık değeri azaltıldığında uygulama listesi ve kategorilerden sadece bir kısmının arka tarafı şeffaflaşıyor, diğer yine aynı kalıyor. Her isi kısım da etkilenebilir mi?

2 Beğeni

Merhaba,

Öncelikle böyle bir çalışma ile farklı fikir ve önerileri almaya çalıştığınız için teşekkür ederim.

Fakat şahsi olarak Pardus projesinin bir noktada çok yanlış bir yol haritasına sahip olduğunu düşünmekteyim. Şöyleki: Günümüzde açık kaynak her ihtiyaca cevap verebilecek çok sayıda uygulama mevcut. Örneğin ofis yazılımları konusunda Libre Ofis, WPS Ofis, OnlyOffice, SoftMaker Office gibi çok sayıda alternatif mevcut. Üstelik bunların bir kısmı topluluklar bir kısmı ise ticari firmalar tarafından geliştirilmektedir. Verdiğiniz örnek üzerinden gidecek olursak Hesap Makinesi programı için de onlarca alternatif var. Durum böyle iken yeni bir hesap makinesi veya ofis programı geliştirmenin hiç bir anlamı yok. Peki yapılması gereken nedir? Yapılması gereken Pardus için yeni uygulamalar yazmak değil; mevcut uygulamalar içerisinde ihtiyacımızı en fazla karşılayacak olan uygulamaları belirleyip bu uygulamaların Pardus ortamında sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayacak gerekli iyileştirmeleri, Türkçe dökümantasyonu ve en önemlisi uygulamaların kolayca kullanılmasını sağlayacak sade ve kullanışlı grafik arayüzler yazmaktır. Örneğin Pardus tabanlı güvenlik duvarımız neden yok? Mevcut Linux dağıtımları ile gelen güvenlik duvarları için (örneğin IP tables temel alınabilir) grafiksel bir arayüz ve Türkçe dökümantasyon hazırlansa çok daha iyi olmaz mı? Ya da benzer şekilde neden Türkçe dökümantasyona sahip ve sade bir grafiksel arayüze sahip Log Görüntüleme ve Yönetim (örneğin Garaylog temel alınabilir) uygulamamız yok? Benzer durum bir çok yazılım için geçerlidir.

Saygılarımla.

5 Beğeni

Sanırım bir yanlış anlaşılma olmuş. Konuyu açan arkadaş da sizin, benim gibi bir kullanıcı, geliştirici ekipten değil. Pardus’un genel politikası da gördüğüm kadarıyla var olan ve ihtiyacı karşılayan uygulamaları bir daha yazmak değil. Bu konuya ben de katılıyorum.

2 Beğeni

wifi çoğu zaman verimli çalışmıyor. Gerek indirme bağlantıları olsun gerekse film izlemede. wifi kartlarına el atılırsa çok iyi olur. pardus forum pardus mağazanın içine taşınabilir. En azından benim bilgisayarımda kapanırken çok hızlı kapanıyor bu çok iyi ama açılırken bir miktar daha yavaş açılıyor. Açılış grup sürecine iyileştirmeler yapılabilir. Driver booster herkes yazmış bu tarz bir şeyler mutlaka olmalı.

Hemen hemen ilk çıktığı yıllardan beri ara ara silip kullandığım Pardusun bu derece gelişmesine çok sevindim. Umarım 19’la beraber kullanıcısına daha fazla özgürlük sunar. Şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim

2 Beğeni

Fevzi Bey belirtmiş olduğunuz diğer uygulama önerilerine ben de katılıyorum.

Lakin Pardus içindeki diğer gömülü gelen uygulamaları da biz yazarsak o uygulamalara bağlı kalmayız. Çünkü program yazarları bu programları geliştirmeyebiliyor veya yayından kaldırabiliyorlar.

Pardus içinde kullanılan entegre bir hesap makinesini, hava durumu uygulamasını, müzik çaları gibi bu tarz uygulamaları da yazmak biraz vakit alabilir lakin bunun Pardus için yazılması diğer Pardus kullanmayan farklı dağıtım Linux kullanıcılarının da bu uygulamaları kullanmalarını sağlayabiliriz. Nasıl şu an biz başkalarınınkini kullanıyorsak. daha güzel ve işlevlisi olabilir. Örneğin: ParMak adlı Basit/Bilimsel modları olan bir hesap makinesi uygulaması diğer dağıtımlar veya kullanıcılar tarafından tercih edilebilir.
Kimse tercih etmese bile Pardus’un ekibi tarafından yazılmış bir uygulama Pardus içinde yer alır. Bu da kullanıcılarımıza bir özgüven sağlar yerli ve milli işletim sistemi adına.

3 Ağustos 2019’da yayınlanacak olan Pardus 19 sürümünde, en çok kullanılan dağıtımlardaki dahili programlar bu sürüme de dahil edilebilir mi?

Ayrıca depodaki paketlerin sürümleri yenilenemez mi? Örn: PHP gibi çok kullanılan bir paketin 7.3 sürümü çıkmasına ragmen depoda 7.0.2 sürümü var. Depodaki tüm paketleri kontrol edip, tamamının en son sürümlerini yayınlarsanız çok iyi olur. Bu sayede hem ulusal hem de uluslararası ortamda tercih edilen bir depo olacaktır.

Bir de soru ve geri bildirimlerimizi yollayabileceğimiz bir paketi yeni sürüme dahil ederseniz iyi olabilir? Kullanıcılar sık kullanılarda yer alan bu Geri Bildirim uygulaması ile Pardus Merkeze istek, öneri, şikayet vb. hızlı ve kolayca iletebilseler.

İlginiz için teşekkürler.

4 Beğeni

Bu konu 9 gün sonunda konu otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.

Merhaba,

Windows’daki gibi dosya kopyalama sırasında detay veren ekran daha kullanışlı olabilir.

Hatta aynısı olsa daha iyi. Duraklatma iyi oluyor bazen.

Aygıt yöneticisi koymanız daha anlamlı olur. Tek bir merkezden bütün aygıtlar sorgulanabilse daha iyi olur.

Yeni sürümün kurulumu daha basit olmuş. Tebrikler.

Dosya gezgini daha detaylı olabilir. Arama vb. Hatta Windows’daki gibi bire bir aynısı olsa daha iyi olur.

Hep Windows diyorum neden? Çünkü benim için sorun yok ben terminalden de istediğimi elde edebiliyorum lakin yeni geçiş yapanlar bunları arayacaklardır. Bari onları kazansın sistem. Bilirsiniz sistemin iyi olmasının ölçütü kolay kullanımı ile doğru orantılıdır.

En iyi ek araçları tanıtan bir kaç link ile masa üstünde kurulu olarak açılabilir. Çünkü herkesin bunlara ihtiyacı oluyor. Nasıl başlarım? Neleri kullanabilirim? Gibi çeşitli linkler ile ilk kullananları bilgilenririrseniz tutunmaları daha kolay olacaktır.

İnsan’ların çoğu araştırmak yerine kolay ulaştığı bilgiyi severler. Bunları değerlendirmenizi öneririm.

Başarılarınızın devamını diliyorum.
Bir Türk olarak çalışmalarınızı heyecan ile takip ediyorum.
Saygılar…

3 Beğeni

Ben de katılıyorum, olması iyi olur.

1 Beğeni

Son kullanıcı ve özellikle de bencileyn ametörler için basit ve kolay kullanım önemlidir. Ancak windowsun aynısı veya gibisi olmasını doğru bulmuyorum. Kolaylık için hayal kurma, düşünme ve uygulama sonucunda ortaya harika şeyler çıkacaktır. Hayal kurarken ve düşünürken windowstan bağımsız ve öte düşünmek gerekir kanaatindeyim. Selametle…

3 Beğeni
  1. Masaüstünde Sağ tık menüsüne arkaplan tema değiştirme seçeneği eklenilebilir.
    2.Performans Menüsü Getirilebilir [Örn:Görsel Efekt İyileştirmeleri,İşlemci .Zamanlaması,Bellek Kullanımı ve Sanal Bellek].
    3.Bilgisayarı Önceki Bir Geri Yükleme Noktasına geri döndürme.
    4.Metin Boyutu Özelleştirme,font vb.
3 Beğeni

1- Hdmi ile Tv bağlantısı yaptığımızda ses ve görüntü ayarları otomatik ayarlansın, şuanki durumda her defasında ses karıştırıcısı ile ayar yapıyorum can sıkıcı bir durum.
2- Login ekranında sanal klavye ön tanımlı gelsin gnome da bu özellik var zaten ön tanımlı olsun
3- Pardusa özel font ikon v.b grafik tasarımlara ağırlık verilmeli
4- Bluetooth yazılımı ön tanımlı kurulu gelsin

3 Beğeni

Bir de Pardus 19 sürümünün x64 haricinde x86 yani 32bit sürümünün de olması, elinde birçok farklı bilgisayar olan vatandaşlarımızın, ellerindeki eski donanımlı bilgisayarlarını da rahatça kullanabilmelerine olanak sağlayacaktır.

Diğer bir husus da farklı dağıtımların eski donanımlara uygun dağıtımlarının Light/Lite olarak tanımlandığı, benzer şekilde Pardus için de Hafif/Yavru/Küçük/Mini vb. ifadenin yer aldığı az özellikle, eski donanımlarda dahi çalışabilecen sürümünün de olması çok iyi olacaktır.

Neden Pardus varken, Linux Lite, Lubuntu, Ubuntu Mate, Mint vb. kurmak zorunda kalalım ki.

Tekrar tüm emeği geçenlere teşekkürler.

4 Beğeni

dde masaüstü ortamının devam etmesi.
dde uygulamaların güncelleştirilmiş versiyonu.
deepindeki graphic installer programı
5 üzeri kernel

1 Beğeni