Yeni Pardus Yükleyici Tasarımı

( ◊◊◊◊) #1

Yenilenen Pardus için yenilenen bir yükleyici tasarım hazırladım. Umarım fikir verici olabilir. :slight_smile:

Pardus için Vektörel Çizim Programı var mı? (freehand, corel gibi)
Çevrimdışı kurulumda depo adresi /etc/apt/sources.list'e eklenmiyor
(Sinan) #2

Süper görünüyor bence

(Samed Köroğlu) #3

Hocam gerçekten güzel…Sadece bir tasarı mı (photoshop vs.) yoksa eklenti mi yazdınız acaba? Ayrıca mevcut session ekranı da çok itici Pardus’un…

( ◊◊◊◊) #5

Hocam gerçekten güzel…Sadece bir tasarı mı (photoshop vs.) yoksa eklenti mi yazdınız acaba? Ayrıca mevcut session ekranı da çok itici Pardus’un…

Şuan için Inkscape ile hazırlanmış bir vektörel tasarım. Fakat zaman buldukça yazımına başlamaya çalışacağım.

( ◊◊◊◊) #6

Ayrıca mevcut session ekranı da çok itici Pardus’un…

Session ekranı için de şu tasarımları hazırladım.

Çevrimdışı kurulumda depo adresi /etc/apt/sources.list'e eklenmiyor
(sagnavel decron) #7

Mükemmel olmuş. Şu anki durumundan bin kat daha iyi. Zannetmiyorum ki değiştirsinler yakın zamanda.

( ◊◊◊◊) #8

Şuanki yükleyici neredeyse tarih öncesinden kalma. Bence benzer tasarımla yeni çıkacak sürüme yeni bir yükleyici hazırlayabilirler. @Yunusemre C++ ve QT konusunda uzman, bence bu yükün altından çıkabilir. :slight_smile:

(Enes Boğaz) #9

Hocam çok tebrik ederim, harika olmuş. Ellerinize sağlık :+1:

(Mesut ALF) #10

Nacizane bir önerim olacak:

Bu ekranları vektörel olarak tasarlamak yeterli midir? Ne gibi aşamalardan geçmek gerekiyor gibi bir makale olsa bir yerlerde bu işe meraklı kişilerden destek bile gelecektir diye düşünüyorum.

Uyduruyorum; grafikte iyi olan bir arkadaş çalışmalarını bir paket haline getirecek, bir yerlere koyacak belki standart pakete eklenecek, belki de değişiklik isteyene alternatif olacak.
Böylelikle geliştiricilerin üstündeki yükün bir kısmını da kullanıcılar almış olacaklar.

Not: Aynı şekilde sistem (DDE entegrasyon, DDE mağaza vs.) gibi kısımlar için de olsa ben de sistem tarafındaki tecrübelerimi paylaşmak isterim.

( ◊◊◊◊) #11

@DARKELF Bildiğim kadarıyla bu gibi önemli projeler Tübitak Bilgem tarafından sadece geliştiriciler tarafından geliştirilmesine izin veriliyor. Gerek zaman gerekse güvenlik açısından böyle bir kararın alındığını duymuştum. Sadece açık kaynak bir geliştirici olarak zaten işlerden fırsat bulduğum boş zamanlarda yükleyiciyi yazmaya çalışacağım. Fakat resmi geliştiricilerin zaten işlerinin Pardus’u geliştirmek olduğu düşünülürse ve bu projeye ayıracakları zaman benimkinden daha fazla olacağından bu projenin geliştiricilere bir yük değil planlanmamış bir iş olması daha doğru olacaktır. Eski Pardus topluluk yapılanmasında katkıcılar da projeye bir noktadan sonra katılabilmekte ve projenin geliştirim süresini kısaltmaktaydı. Şuanki durum nedir bilmiyorum. :slight_smile:

(Mesut ALF) #12

Bildiğim kadarıyla bu gibi önemli projeler Tübitak Bilgem tarafından sadece geliştiriciler tarafından geliştirilmesine izin veriliyor. Gerek zaman gerekse güvenlik açısından böyle bir kararın alındığını duymuştum.

Bu yaklaşım çok doğru bir yaklaşım değil. Linux gücünü community’den alıyor. Arkasındaki güç olmadan bir anlamı olmaz…

Benim görüşüm…
Kabul edilir, edilmez ayrı konu…

(Enes Boğaz) #13

Hocam haklısınız fakat içine belki zararlı bir kod konup inceleyenlerinden de gözünden kaçabilir. Ayrıca zaten “Community” olarak bizler yok muyuz? :smile:

(Muhammed YILMAZ) #14

Elinize sağlık, tasarımlar gerçekten çok hoş olmuş. Elbette tasarımda işi uygulamaya dökmesi farklı boyuttadır ama bence de bir ara bu konu ele alınmalı.

(ALISEYDI OĞUZTÜRK) #15

İşte Pardus’kurulumu böyle rahat olmalı.Bence bu kurulum modeli örnek alınmalı

(Mesut ALF) #16

Selamlar;
Varız ama ne gibi bir faydamız oluyor, soru o.

Siz belki geliştiricisiniz tanımıyorum sizi.
Ben linux ile 1994 yılında Slackware ile tanışmış ve o günden beri kullanan birisi olarak hiçbir katkı sunamıyorum maalesef.

( ◊◊◊◊) #17

Buda yazılım merkezi tasarımı

Pardus Mağaza (pardus-store)
(Faruk GÖLLER) #18

Hocam bizi böyle heveslendiriyosun bak sonra üzülmeyelim? :smiley:

(Enes Boğaz) #19

Hocam belki oluşturduğumuz/geliştirdiğimiz yada tasarlamış olduğunuz projelerinizi Pardus’un e-posta adresine gönderirseniz, belki incelenip projeniz yeni Pardus’ta görebilirsiniz. :slightly_smiling_face:

Teşekkürler, saygıyla

( ◊◊◊◊) #20

Zaten görüyorlar burda da.

( ◊◊◊◊) #21

Elin Çinlisi yapıyor biz neden yapmayalım :slight_smile: