Alfa 110a Pardus kurulumu

Selamlar. Elimde hometech alfa 110a mevcut içinde win 10 64 bit yüklüydü ben Pardus kurabileceğimi düşünerek işlemlere başladım Windows silindi galiba mbr de silindi belki en az 30 kere denemişimdir ama bir türlü Pardus kuramadım ama yılmadım (:
Şuan içine 64 bit win kurulmuyor
İçine şimdi 32 bit win kuruyorum bundan sonrada Pardus kurulumunu deneyeceğim windows la işim Yok içinde ihtiyacım olan bir dosya da Yok 32 bit win. Kurulduktan sonra Pardus kuracağım daha önceki denemelerimde grub kurulumu başarısızlıkla sonuçlandı grafik arayüz vs. Bütün seçeneklerle denedim ama doğru yolu bulamadım bir türlü yardımlara ihtiyacım var

BIOS’unuzda ayarlar var ise aşağıdaki gibi düzenleyiniz;

legacy enable
launch csm enable
uefi disable
fastboot disable
secure boot disable

Not: Kurulum sırasında çağrı merkezimizi de arayabilirsiniz.

Kardeşim eğer bu işlemciye sahip laptop tablete Pardusu kurabilirsen o zaman Casper Nirvana N240 a da kurabiliriz demektir. Kurabilirsen haber et. 64 Bit işletim sistemini içindeki z3735f4 işlemci destekliyor ama yan yazılımlar wifi falan hata veriyor. ben denedim yemedi. o yüzden mecburiyetten hala 32 bit win kullanıyorum. @cuneyt.ulusoy eğer ayarlanabilir ise bizim zaten windows ile işimiz yok biz de tabletimize pardusu kurabiliriz. Ama işte dokunmatiği vb. gibi işlevleri çalışır mı bilemedim bende. İnşallah iş yerlerimiz ve tüm deletdaireleri de komple Pardus’a geçer de rahatlarız. Casper için yrıca bilgi verirseniz sevinirim. USB ile kurmayı deneyeceğim haberinize göre.

Grub kurulumu olmadan kurdum ama açılmayacak biliyorum int ortamından Windows uefi destekli live cd Temin ettim onunla açıp easybcd isimli program ile grub düzelme yapmaya çalışacağım olmazsa yardımlarınızı almak için sizlere rahatsızlık vereceğim (:

hocam csm bence boot menü bootia32.efi arıyor hadi 32 bit kuralım diyelim bu sferde uefi kurulum yapamıyoruz zaten benim biost csm falan yok ne etiysem bulamadım ben buna yüklemeyi kafaya koydum yine deniyorum :slight_smile: zaten windows disk falan kalmadı sildim hepsini :smiley:

pardus çalışan üzerinden kurulum yaparken uzaktan bağlanma verebilsek ustalar bakar iyi olur ama varmı birde öyle bi özellik bilmiyoruz acemiyiz daha eğer yüklemeyi bşarırsam sana mesaj atarım

1 Beğeni

Selamün Aleyküm

Windows’da disk yönetimini açıp diskinizi seçip aşağıda çıkan bölümlendirmenin resmini atabilir misiniz?

Bu tür cihazlarda genellikle uefi açık geliyor ve kapatılamıyor. Uefi bölümlendirmesi varsa aşağıdaki anlatımdaki uefi kurulumunu seçin. Windows için yapılan aşamaları es geçiniz.

Wİn. 10 32 bit kurdum dediğiniz gibi disk yönetimine girdim fotosunu aldım bios atarlarını da çektim bakın istedim belki bi ayar yanlıştır kurmak için nasıl yapacağımı tarif edersiniz diye düşündüm

Bide bu cihazda csm boot yok galiba bir türlü çıkmıyor çünkü

gönderilemeyen fotolar var galiba mesajım yayınlandıktan sonra kontrol edip onları da atacağım

Selamün Aleyküm

1. Windows 10’un 64 bit sürümünü cihazınıza kurup açabiliyor musunuz?
  2. Android-x86 7.1 sürümünü cihazınıza kurup açabiliyor musunuz? Deneyiniz. (32 veya 64 bit olanı fark etmez.)
  3. Herhangi bir 32 bit linux dağıtımını cihazınıza kurup açabiliyor musunuz?

fdisk -1 komutunun sonucu

1 değil l (küçük L) olacak
sudo fdisk -l

Af edersiniz yanlış anlamışım

İşte istediğiniz komutun sonucu

Windows 10 64 bit sürüm yüklenmiyor cihaza. Ama geldiğinde içinde 64 bit Windows 10 vardı

Androidi yükledim ufak tefek takılmalar olsada çalışıyor

Linux denediğimde yazacağım

1 Beğeni

Hocam sanırım bu eMMC disk türü sebebiyle oluyor. Benim böyle bir cihazım olmadığı için deneyimleme şansım yok. Ancak forumda da bu konuyla ilgili bir bildirim yapılmış, sanıyorum ki sorun cihazdaki eMMC disk türünden kaynaklı.

Usb bellekte mi çalıştırdınız yoksa bilgisayara kurduğunuzu mu çalıştırdınız?

USB bellekten çalıştırdım linux denemedim hâla onu da deneyeceğim buradan bildiririm

Android-x86’yı kurup açmayı deneyin. Eğer açılırsa arkadaşım Pardus’u kurmanın mümkün olduğunu söyledi.
Uefi’nin 32bit sürümü gerektiğini bahsetti. iso_olusturucu/binary/boot/grub/efi.img · master · 𐰀𐰞𐰃:𐰺𐰃𐰔𐰀:𐰚𐰀𐰾𐰚𐰃𐰤 (𐰽𐰆𐰞𐰃𐰤𐰆𐰽) / iso_duzenleyici · GitLab Bu dosya ile uefi’yi ayarlamak gerekiyor dedi.

Hocam içerisinde bir android sürümü zaten kurdum resim kurduğum sürün doğru mu

Demek istediğim şu. Bu ekran görüntüsü gönderdiğiniz canlı sürüm değil dimi? Kurduğunuz sistemden çektiniz bu görüntüyü?

Evet kurduğum sistemden çektim. USB bellekten çalışan değil yani

Nasıl olacak hocam o iş, ben internet üzerinde hiç bir Bilgi bulamadım bu konu hakkında