Ekran Dalgalanma Sorununu Görsellikten Fedakarlık Etmeden Düzeltin

Intel Ekran Kartında AMD Xorg Konfigurasyonu ve Ekran Dalgalanması Sorunu

Buradaki çözüm gerçekten işe yarıyor ve inanın çok mutlu oldum Faruk GÖLLER beyefendi böyle bir çözüm sunduğuna.

Ancak eğer bu çözümü uygulayınca saydamlık, gölgelendirme gibi bazı efektler kayboluyor. O zaman da böyle durumlar ortaya çıkıyor.

Şiimdi ben Intel i7 3612QM ve AMD Radeon 7670M işlemci ve ekran kartına sahip olan bir cihaz kullanıyorum.

Benim sistemimdeki AMD ekran kartı için Ubuntu sürücüleri mevcut. (doğal olarak eskiler ama çalışıyor sonuçta) https://www.amd.com/en/support buradan bana it sürücüleri bulup en güncel Ubuntu sürümü için olanları indirdim. İlk bağlantıyı yani. (Bir de Non-X sürümü var ne işe yaradığını tam bilmiyorum o yüzden ilki çalışmasaydı onu deneyecektim. :smiley: )

Neyse paketi indirdim ama kurulum yapmak istediğimde eksik paket hatası veriyor. Belirtilen paket de Pardus depolarında yok (doğal olarak) O paketi de şu adreste buldum.
https://packages.ubuntu.com/trusty-updates/amd64/fglrx-core/download

Burada EU kısmından ilk başlardan herhangi bir bağlantıya tıklarsanız indirmeye başlayacaktır.

Bu paketi kurdum. (Bazı indirmesi gereken başka dosyalarda var onları da indirmesi gerekiyor.) Bu kurulumdan sonra indirdiğim AMD Ubuntu sürücülerini sorunsuz kurabildim.

ÖNEMLİ : Faruk GÖLLER beyefendinin sunduğu çözümü uygulamış olmalısınız.

Sistemi yeniden başlattıktan sonra “Birleştirici” sekmesindeki “Görüntü düzenlemeyi etkinleştir” dedim ve “Dikey boşluk çizimini eşitle” seçeneğini seçtim ve yırtılma/dalgalanma sorunu gitti ve oradaki gölge seçeneklerini de etkinleştirdim ve saydamlık seçeneklerini de rahatça kullanabiliyorum.

Şimdi bu benim sistemimde düzgün çalışıyor. herhangi bir hata veya yeniden başlatmadan sonra bir farklılık tuhaflık yok. Ama her sistemde çalışır mı bilemeceğim. Başka bilgisayarım olmadığı (daha doğrusu AMD kullanan başka olmadığı) için test edemedim edemiyorum da.

Bunu yaparkenki mantığım, ubuntu da debian üzerine kurulu büyük ihtimalle ubuntu için yazılan paketler burada da çalışırdı. Bu düz mantık işime yaradığı için çok mutluyum. :laughing::heart_eyes:

Umarım işinize yarar.

Aa bu arada, bunu yaptıktan sonra ve gölge zımbırtılarını açtıktan sonra şöyle gözüküyor artık. (Bu sadece örnek her taraf güzel gözüküyor artık bence :smile: )

4 Beğeni

Hocam çok teşekkürler. Çok güzel açıklamışsınız. Sizin ekran kartınızın eski de olsa Linux sürücüsü var, benim gibi ekran kartının Linux sürücüsü olmayanlar fedakarlığa devam. :smiley:

2 Beğeni

AMD kartlarına Linux için daha iyi destek veriyor bence. Oradaki listede başka kartlarda vardı. Burada anlattıklarım Başka Radeon HD kartların için de çalışacaktır diye düşünüyorum.

1 Beğeni

Teşekkür ederim. Bende görsellikten fedakarlık etmeyi sevmiyorum. Dediğiniz gibi sadece Dikey Boşluk Çizimine Eşitle seçeneğine tıkladım ve sorun düzeldi.

1 Beğeni

Konuya güncelleme yapayım, benim gibi ekran kartının Linux için firma tarafından üretilen sürücüsü olmayanlar için compton komutu yerine

compton --opengl --vsync opengl-swc --paint-on-overlay -b

kullanılması gerekiyor. Yabancı kaynaklarda bulduğum bu komut oturum ve başlangıç ayarlarından başlangıç komutu olarak compton yerine uygulanırsa

birinci gönderideki sorun da çözülmüş oluyor.

3 Beğeni

Merhaba,

Bir konuyu merak ettiğim için soruyorum. Kullandığınız işlemci bir mobil yani laptop ile kullanıyorsunuz. Bildiğim kadarıyla linux 2. ekran kartlarını direkt olarak kullanamıyordu. Yani sizin intel in ekran kartını kullanıyor olmanız gerekmiyor mu? Eğer öyle ise amdye özel ayarlar ile intelin çalışmasına engel olmuyor musunuz? Kendi laptopumda standart olarak intel üzerinde çalışıyor ben istersem bumblebee ile bir uygulamayı ikinci ekran kartımla çalıştırabiliyorum.

İyi günler.

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.