Hakkımızda Hayırlısı :)

fatih hocam bu komutla hiç kopmadan, kopsa bile kaldığı yerden devam eder:

terminal ac ve kopyala
xfce icin
wget -c --show-progress "http://indir.pardus.org.tr/ISO/Pardus19/Pardus-19.0-XFCE-RC-amd64-1003-02052019.iso

gnome icin:
wget -c --show-progress "http://indir.pardus.org.tr/ISO/Pardus19/Pardus-19.0-GNOME-RC-amd64-0942-02052019.iso"

3 Beğeni

Sürüm Yönetim Takvimi – Pardus – TÜBİTAK ULAKBİM adresinden çıkış tarihlerine bakabilirsiniz.

1 Beğeni

Kararlı sürüm 3 Temmuz gözüküyor.

Torrent sürüme gerek yok bence kararlı sürüme kadar en azından.
Her ne kadar Temel olarak geri bildirim toplama amacı yoksa da insan söylemeden edemiyor :smiley: 3. soruyu bende merak ediyorum ve ekleme yapıyorum.

Gnome sürümü için Github sayfası gibi birşey var mı ?

Birde 2 öneriyle yanıtımı sonlandırıyorum.
1-HDD leri naitulusta Diğer Konumlara tıklamadan direk sol menü de görsek. 2 iş yaptırıyor.
2- Yine naitulus ta Taşı… Kopyala… gibi 2 tane ekstra seçenek var. Hızlı işlem yparken karıştırılıyor. En azından bunlar opsiyonel eklenebilirse daha güzel olur.

Sisteme kurdum ve kullanıyorum. Panel çok güzel. İnce ayarlarda ön yüklü gelmiş harika. 2 tane video player var sadece o ilginç.

2 Beğeni

Pardus mağazadan uget kurun kopma olursa devam ediyor

3 Beğeni

Aaaayyyyyyy :heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes:
İlk fırsatta deneyeceğim Hocam

sudo nautilus /etc/apt/sources.list / " nano " yok .:open_mouth:

Yapılmak istenen sources.list dosyasını açmak ise; sudo nano /etc/apt/sources.list
Yapılmak istenen dizini açmak ise ;sudo nautilus /etc/apt/ şeklinde komutları kullanabilirsiniz.

3 Beğeni

DDE olarak yüklemiştim ilk başta. Sonra beceremedim. Yeniden format attım elimde 17.5 DDE iso dvd si vardı. Yeniden DDE yükledim. Ayrıca şimdi DDE nin üzerine birde xfce kurdum. Sadece DDE varken internet çok yavaştı. Yine DDE üzerinden giriyorum ama xfceyi de yüklememle birlikte sanki internet daha da hızlandı. xfce masaüstüne dönüp yeniden komutlarla güncelleyeyim diyorum ama yeniden çökmesi ihtimaline karşı stabil sürüm gelene kadar 19 a güncelleme yapmayı her ne kadar denemek istesemde düşünmüyorum. Çünkü xfce den çıkıp DDE ye yeniden döndüğümde sorun çıkmasından endişeleniyorum. Çünkü DDE isosu üzerinden yaptığımda 19 güncellemesini sağ tık proplemi başta olmak üzere rıhtımıda kaybetmiştim. Ama bir şeyi belirtmek isterim. Birazda yazı uzun oldu kusuruma bakmayın. Pardusu hemen hemen aralıklı olmakla birlikte 2008-2009 yıllarından beri takip ediyorum. o zamanlar kde vardı. ve stabil değildi. şimdi DDE kullanıyorum. Bir dönem ubuntu üzerinde gnome yi de kullanmıştım. Geliştiricilerden ricam DDE eğer yapılabiliyorsa mutlaka 19 da bence bulunmalı. Bir kaç stabilite sorunları var en azından şimdilik kullandığım kadarıyla xfce çok daha stabil girdiğimde ama görselliğe önem veren biriyim. Eğer yeniden çökme riski olmayacaksa xfce üzerinden 19 u da kurmak isterim. Yunus Emre bey acaba dde deki bu kilitlenme proplemi ne zaman giderilebilir. iyi çalışmalar diliyorum.

3 Beğeni

Ahmedyasin Bey yukarıda paylaşılan iso dosyasından kurulum yapabilirsiniz, ben kurdum kurulumda herhangi bir sıkıntı yaşamadım. DDE üzerinden de güncelleyebilirsiniz. Ama güncelledikten sonra DDE masaüstü çalışmıyor. Güncelleme yaptıktan sonra “sudo apt install pardus-gnome-desktop” komutuyla gnome arayüzü kurmanız lazım. Çökme problemlerini aşmanız için de pardus mağazadan “timeshift” yüklemenizi şiddetle öneririm. Kurduktan sonra yedekleme yapın, ondan sonra bir sıkıntı yaşarsanız geri yükleyebilirsiniz :slight_smile:

3 Beğeni

Pardus 19 da Bu ekranda kalıyorum neden olabilir

1 Beğeni

https://forum.linuxmint.net.tr/index.php?topic=8234.0

Bu link çözüm olacaktır.

2 Beğeni

Pardus logosu ve yazı tipinin artık değişmesi lazım. Yalın, basit, zamana uygun birşeyler tasarlanmalı artık.

2 Beğeni

selamün aleyküm arkadaşlar tamamen bilgisizliğimden soruyorum neden 17 19 oldu biraz baktım görüntü olarakda farklılık görmedim değişen nedir ??

Merhaba;
Masaüstü desteğinden ziyade debian versiyonlarıyla alakalı bir durum yeri sürüm numaraları.
Debian 10 çıktığında ona karşılık Pardus 19 versiyon olacak. Debian 9 ile 10 arasında ne kadar fark varsa o da yansımış olacak diye düşünüyorum.

https://wiki.debian.org/LTS
https://wiki.debian.org/DebianReleases#Current_Releases.2FRepositories

Selamlar.

1 Beğeni

Öncelikle emeği geçen herkesin eline sağlık,
Şuan Ubuntu 18.04 kurulu bende, Pardus 19 gnome sürümünü virtualbox 'a kurdum çok beğendim. Sabırsızlıkla stabil olamasını bekliyorum pardusa geçeceğim. Araştırmalarım ve denemelerim devam ediyor sanal üzerinde, geçiş sürecinde zorlanmayacağıma inanıyorum nede olsa ikide debian :slightly_smiling_face:

2 Beğeni

pardusun gelişimini takip etmek çok güzel
emegi geçenlere başarılar dilerim

1 Beğeni

Umarım eski icon ve ana giriş ekranları ile gelmez. Yapılan yarışmada kazananlardan birşeyler katılır.

2 Beğeni
  • Ben çok beğendim …

11 Beğeni

*Normalde gnome de dock panel vardi ama burda sanırım dash-to-panel eklentisi kullanılmış bu şekilde herkes kullanmak istemeyebilir ilk kurulumdan sonra bunu seçebilirsek güzel olur

*Gnome arayüzünü ubuntuda kullandım xfce ya da dde gibi akıcı çalışmıyor özellikle eski bilgisayarlarda (benimki gibi: 2GB ram intel celeron t3100…) çok ağır çalışıyor eğer bunun önüne geçebilirseniz linux dağıtımlarında gnomenin en iyi çalıştığı dağıtım pardus olur

1 Beğeni

Evet güzel gibi yarın bende bir bakayım :grinning: