Lenovo z500 Ekran Parlaklığı (nvidia 645m)

Merhaba. Sistemim i5-3230m, 6 gb ram, nvidia 645m. İşletim sistemi olarak windows 10 ve yeni olarak da Pardus yüklü. Forumda arattım Lenovo z500 için ekran parlaklığı sorununa dair bir şey bulamadım.

Şöyleki ekran parlaklığını değiştirmek istediğimde seviye en kısığa düşüyor ve daha da değişmiyor. Windows 10’da çözümü vardı regeditten ayar değiştirerek ancak Linux’larda bir çözüm bulamadım kayda değer.

Bu konuda bilgisi ve tecrübesi olan var mı?

Forumdaki konuları inceleyebilir misiniz?

2 Beğeni

Selamün Aleyküm
Windows üzerinde yaptığınız işlemleri tam olarak paylaşabilir misiniz acaba?

Benzer sorunu daha önce yaşamış ve şöyle çözmüştüm. Masaüstüne boş bir dosya oluşturup içerisine aşağıdaki kodları yapıştırın ve 10-nvidia-brightness.conf olarak kaydedin. Sonra bu oluşturduğunuz dosyayı /usr/share/X11/xorg.conf.d/ dizinine yapıştırın. Terminalden yapmak isterseniz Masaüstündeyken sağ tıktan terminal açıp sudo cp 10-nvidia-brightness.conf /usr/share/X11/xorg.conf.d/ komutunu yazıp entera basacaksınız. Kodu veriyorum

Section "Device"
	Identifier	"Device0"
	Driver	"nvidia"
	VendorName	"NVIDIA Corporation"
	BoardName	"Quadro K1000M"
	Option	"RegistryDwords" "EnableBrightnessControl=1"
EndSection
2 Beğeni

Aleyküm selam,
Regedit’ten FeatureTestControl’ün değer verisini 0000f048 yapıp sorunu çözüyorum. Kısmen şöyle çözdüm: Windows’tan Pardus’a geçince parlaklık maksimum seviyeye çıkıyor.

Şimdi sorunu kısmen şu şekilde çözdüm: Dosya kilidi açılsın diye windows’dan yeniden başlat seçeneği ile Pardus’a geçiyorum. Bu sefer ekran parlaklığı maksimum seviyeye çıkıyor, azalmıyor. Onu da @cuneyt.ulusoy önerdiği konulardaki @tursoft’un paylaştığı programla çözdüm. Programın tam beğenmesemde sorunun çözümü oldu.

1 Beğeni

@polatz bey
@destroychip beyin sunduğu çözümü denediniz mi acaba?
İşe yarıyor mu?

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.