Pardus Mağaza ( ~beta sürümü yayınlandı)

Aynen katılıyorum +1 :grin:

Kusura bakmayın ama öncelikle şu haftalık uygulama eklemesini tam olarak yapılması gerekir. Oylama yapılıyor tam bakmadım ama bir ay sonra uygulama geliyor.

Pardus mağaza tamamen bittiğinde diğer linux sürümlerinde de kullanılabilir olacak mı yoksa sadece pardusa özel mi geliştiriliyor?

1 Beğeni

Mağaza sadece görsel kısmı asıl iş server da, taşınabilir olması için de eş zamanlı bir çalışma yürütüyoruz. Mağazanın (client) farklı distrolarda stabil çalışması için bir çok test de yapmak gerekiyor, o kadar vakit lüksüm yok malesef. Belki kararlı sürüm olarak oturduğu zaman bakarız ayrıca.

Mesai saati gözetmiyorum bu arada bende bir an önce toplulukla buluşsun istiyorum … Cuma akşamı 22:59 durmak yok …

7 Beğeni

Deb paketini indirme seçeneği de ekler misiniz ? Paketi indire tıklayıp tüm bağımlılıklarıyla bir klasöre indirse. İnternet olmayan yerlerdede kullanabilsek ?

Flatpack da lütfen çok çok iyi olur

3 Beğeni

internet olmayınca nasıl inecek anlamadım :frowning:

Çok iyi işler çıkıyor şu hali ile ubuntunun mağazasını geçti tebrik ederim.

Selamün Aleyküm
Anladığım kadarıyla başka cihazlara kurulum için.
Yani paketleri bir bilgisayardan indirip interneti olmayan başka bir cihazda uğraşmadan kurmak için.

A.s. hocam teknik olarak stabil çalışması imkansız, bir cihazdaki bağımlılıkların bir kısmı yüklü olabilir o cihaza göre download olsa bile diğer cihazda eksik çıkabilir. Tüm eksiksiz bağımlılıklar derseniz bu X bağımlıılıklarına hatta libc ye kadar gider, bu da demek oluyorki örneğin basit bir gdebi yi indirmek için 1 gb bağımlılık ağacını indirmek akıl karı değil kanımca. Yanlış anlamışsam düzeltin lütfen.

2 Beğeni

O kısmını hesaba katmadım. Haklısınız.
Estağfirullah doğru anlamışsınız. :blush:

2 Beğeni

İnterneti olan pardusta indircez. İnternet olmayan başka ortamdaki pardusa yükleyebileceğiz.

mesela pardus xfce den indirip başka bir pardus xfce ye yükleme yapacaksak çok fazla ekstra bağımlılık istemese gerek :slight_smile: ama tabi benimki sadece bir öneri. Uygun değil derseniz mobil internet falan bağlayıp yüklücez artık :smiley:

Bu arada dikkatimi çekti kullanıcı hesabı ekleyeceksiniz sanırım. Ona da bir yazılımı favorilere ekleme yaparsanız on numara olur. Herhangi bir pardus mağazada oturum açıp favorilere eklediğimiz uygulamaları hızlıca aramadan kurabiliriz.

1 Beğeni

Şuanki Pardus Server API (a.k.a http://store.pardus.org.tr:5000/api/v1/apps/ ) den yayınlanan uygulama sayısı 47.

API v2 inşallah 740 adet uygulama …
Kim bunlara içerik sağlayacak :stuck_out_tongue:

Yüklü bir changelog yayınlayacağız. Lütfen sabırlı olun. (Min. 1 hafta)
İnşallah beklediğinize değecek … :wink: :sunglasses:

10 Beğeni

Allah zihin açıklığı versin sabır ve heyecanla bekliyorum.

4 Beğeni

Harika olacak elinize sağlık Allah kolaylık versin.

1 Beğeni

Selamün Aleyküm
Allah(C.C.) razı olsun Üstad. :smiley: Ellerine sağlık. :blush:

Bu içerik sağlama işinde standardları belirlesen daha iyi olur. Aynı giriş ekranı yarışmasındaki gibi.
Böylece sorunsuz bir şekilde yardım yapabiliriz. Bilgisayarlarımız biraz da Pardus için paket derlemede yorulsun. :smiley::blush:

4 Beğeni

Aleyküm Selam,

Kemal hocam, şuan üstünde çalışıyoruz hala ancak katkıda bulunmak isteyenlere şu kalıbı vermekte fayda var.

Özellikle ekran görüntüsü eksikliği çok fazla. Bu duruma istinaden ekran görüntüsü kuralları:

• Ekran görüntüsü Pardus 17.4 Ana sürümü (XFCE) üzerinde çekilmeli
  • Sistemin bütün görünümleri öntanımlı şekilde olmalı (değiştirlmemiş olmalı)
  • Ekran görüntüsü alınacak uygulama mümkünse tam ekrandan biraz küçük bir şekilde ortalanmış bir şekilde konumlandırılmalı, mümkün değilse(örn: 0AD) uygulamayı tam ekran alacak şekilde olmalı.
  • Arka planda mümkünse masaüstü simgeleri bulunmamalı (Küçük bir trick: sanal masaüstü)
  • Minimum çözünürlük FULL HD (1920x1080) olmalı.
  • png formatına sahip olmalı
  • Herhangi bir şekilde yazı veya şekil içeren resim düzenlemelerinden kaçınılmalı.

Örnek bir tane buraya atayım: (Atom)

Yukardaki kuralları sağlayan içerikleri şimdilik fatih.altun@pardus.org.tr ye atabilirsiniz. İçerik katkısı için bir ortam hazırlamaya çalışıyoruz fakat sonuçlanması ayları bulabilir.

Şimdiden teşekkürler.

6 Beğeni

Eyvallah Üstad Sağolasın.
Benim için tek olumsuz yanı ekran çözünürlüğü oldu :pensive: (Benim cihazın ki 1366x768)
Ona da bir çözüm bulmaya çalışacağım biiznillah.

4 Beğeni

Çok güzel şeyler olacak …

Bizi şuan yavaşlatan tamamen içerik, ve içeriklerin standard olmayışı bi standard oturtursak süper olacak.

8 Beğeni

Standard olmayışı derken??? Biraz daha açabilmeniz mümkün mü acaba?

1 Beğeni