Pardus Mağaza ( ~beta sürümü yayınlandı)

debian paketlerini server üzerinde parse ederken gelen bazı tutarsız bilgiler. Tam açıklaması bu.

https://manpages.debian.org/jessie/dpkg-dev/dpkg-parsechangelog.1.en.html

Adamlar ne güzel yazmış, millet kafasına göre paket yapıyor :smiley:

2 Beğeni

Uygulamanın kendisi (mağaza), yı erken güncelleriz böylece serverdan veri basmak kolay olacak, çalışma yapısı değiştirdik. 700 uygulamada zamanla bir anda gelebilir yani bir sabah açmışsınız mağaza dolmuş, o surpriz :slight_smile: kesin tarih veremediğim için kusura bakmayın.

5 Beğeni

Değerli kardeşim bu paylaşımını aşağıdaki gibi sabit ve kilitli bir konu haline getirirsen çok hoş olur. 424 tane mesaj atılmış konu içerisinde bulmakta zorlanıyorum :slight_smile:

Yanlış yönlendirmeyelim, forumda ben de bir kullanıcıyım, sabit konu yapamıyorum. Giriş ekranı tasarım yarışmasıyla da backend ve paket sorumluluğu dışında bir ilgim yok.

Şimdi daha çok heyecanlandım. Her sabah mağazaya bakarım artık :slight_smile:

2 Beğeni

Emin adımlarla ilerliyoruz …

11 Beğeni

Yunusemre hocam yüreğine sağlık harika işler yapıyorsunuz, insan bunu görünce ne zaman gelecek duygusuyla sabırsızlanıyor, Pardus emin adımlarla son kullanıcıya doğru gidiyor. :grinning:

2 Beğeni

Pardus gibi bir işletim sistemini ilk defa kullanan biri olarak mağazadaki uyulamaların sayısı bence oldukça az ancak şöyle bir şey varki pardus depo daki uygulama sayısı oldukça fazla depodaki uygulamaları mağazaya geçirmek benim gibi yeni başlayanlara daha kolaylık sağlayacaktır.

Pardus Mağaza daki uygulama sayısı oldukça ve benim gibi pardusa yeni başlayanlar depo dan uygulama indirmede zorluk yaşıyoruz depodaki uygulamaları mağazaya yüklense benim gibi kişilere kolaylık olur.

2 Beğeni

@Yunusemre bey, uygulama mağazası emin adımlarla ve çok güzel ilerliyor elinize sağlık. Bir tavsiye;
Bildiğim kadarıyla Pardus un ilk hedefi kamu kurumları ve tahmin edersiniz ki en çok kamu birimi ve personeli Milli Eğitim Bakanlığında ve akıllı tahtalarla (ETAP ile) beraber en çok pardus kullanan kamu kurumu da belki de MEB dir. Ama uygulama mağazası maalesef MEB hatlarında engelli. Belki sizi aşıyordur bilmiyorum ama Bakanlık ile görüşülerek bu sorunun ortadan kalkması bence elzem.
Aynı şevkle ve istekle çalışmalarınızda başarılar…

5 Beğeni

Mağazanın meb e özel bir serverını meb ağına taşımayı teklif edicem inş değerlendirirler. Her isteri yapmaya çalışıyoruz atlamadan, sabredelim çözüleceğini umalım. Teşekkürler.

10 Beğeni

Aynen bende öyle. PARDUS’u sevdirmemiz lazım. Yaşasın özgürlük :+1:

2 Beğeni

Israrla koyu tema sevmediğini belirten arkadaşa selamlar …

:slight_smile:

7 Beğeni

Şuan stabilite testlerini yapıyor ve eksik içerikleri tamamlamaya çalışıyoruz.

Yok ben dayanamıyorum diyen varsa :slight_smile: elle yükleyip test edebilir, server ı canlıya aldık.

Buyrun:

https://github.com/yunusem/pardus-store/releases/download/debian%2F0.3.0_beta1/pardus-store_0.3.0.beta1_amd64.deb

5 Beğeni

Yükleyip test etmeye başlayanlar için not:

timeshift sanki sisteminizde yüklü gibi gözüküyor, bunun sebebi geliştirme ortamı yerelinde bulunan depolar henüz canlıya alınmadı, yarın ilk iş talimatı vericem. Bilginiz olsun.

Oylama sistemi ve indirme sayacının düzgün çalıştığını düşünüyoruz, arayüzde bir sürü küçük sürprizler hover effectler bulunmakta, deneyimleyebilenlerden geri bildirim beklemekteyiz.

Saygılarımla.

4 Beğeni

Hocam tasarımları çözünürlüğü büyük cihazlarda yapıyorsunuz ve test yaparken (görünüm adına) daha düşük çözünürlükte cihazlarda test etme durumunuz pek yok sanırım. Şunu söylemek istiyorum; büyük monitörü bağladığımda simgeler gayet iyi görünüyor ama laptopun kendi ekranında (1366*768) baktığımda mağazadaki simgeler-kutucuklar çok büyük görünüyor. Bu konuda bir şeyler yapılması gerekiyor sanırım. Diğer arkadaşlar da aynı durumu yaşıyorlarsa bildirsinler, belki de sadece benim için böyle de olabilir bu durum.

İyi çalışmalar.

2 Beğeni

Merhaba Yunus bey, emeği geçenlerin eline sağlık.

1-) Şuan depoda olan sürümde var mı bilmiyorum ama dokunmatik ekranlar için mouse ile sayfa kaydırma eklemişsiniz güzel olmuş.
2-) Ekran çözünürlüğüm: 1366x768. @efeyaryukey 'in dediği gibi bu tarz düşük çözünürlükte simgeler vs. çok büyük görünüyor. Kötü gözüktüğü kanaatindeyim. Olmazsa olmaz değil. Bu konuda mağazaya eklenen uygulama sayısı arttıkça ve ekranda gösterilen uygulama sayısı arttırarak çözülebilir.
3-) 1366x768p ekran çözünürlüğünde tam ekran yapınca “Detaylar için tıklayın” yazısı ana kutunun dışına taşıyor.
Pardus%20Ma%C4%9Faza_001
4-) Uygulama detay sayfasında iken kur dediğimiz de işlemin ilerleme sürecine dair herhangi bir animasyon progressbar vs. yok
5-) Uygulama detay sayfasında; ana sayfada ki ( KUR > YÜKLE ) olayı yok “KUR” butonuna basınca direkt kuruyor.
6-) Mağaza sol tarafında uygulama kategorisi arkaplan saydam olmuş. Blur efekti de olsa hatta uygulama detayları sayfası, ana ekranın üstünde açılıp arka planı blur olsa çok daha süper olur.
7-) 1366x768p ekran çözünürlüğünde tam ekran yapınca Ana ekranda uygulama kurarken indirme boyutu bilgisi, progressbar yüzdesinin üzerine geliyor ve kötü görüntü oluşturuyor.
Ekran%20g%C3%B6r%C3%BCnt%C3%BCs%C3%BC_2019-01-14_22-54-20
:sunglasses: Mouse’ı uygulama kutusundan çıkarınca uygulama simgesi kısa detayların üstüne geliyor. çok önemli değil ama geliyor :slight_smile:
Ekran%20g%C3%B6r%C3%BCnt%C3%BCs%C3%BC_2019-01-14_23-14-20
9-) Uygulama detay sayfasında ki uygulama versiyonu bilgisi en altta kalmış aşağıda gösterdiğim yer de olması daha iyi olur kanaatindeyim.

10-) Yine üstteki resimde görülen sorumluluk reddi kısmı hover olayı çok hızlı mouse üstünden geçerken şıpşak açılıp kapanıyor. animasyon için gecikme eklenebilir.
11-) Uygulama yükleyince ekranın sağ üst köşesinde çıkan bildirim balonu çok uzun süre duruyor gibi.
12-) Yorumlar ve oylamalar kısmı sağ alt bölgesi boş kalmış. Sanırım Final sürümünde orada yorum yazdığımız alan olacak.
13-) Uygulama arama kısmında olmayan bir uygulamayı arayınca bulunamadı yada yok vb. bir ikaz yok ana sayfa bomboş duruyor. Orada bir Uyarı metni yada resim olabilir.
14-) Uygulama detay sayfasında yüklenen uygulamanın diskte ne kadar yer kapladığı bilgisi yer alabilir. Olmassa olmaz değil. olsa güzel olur.
15-) Karşılama ekranı güzel olmuş. Uygulama anketi kısmı sadece o iş için çok büyük. tabi final sürümü görmeden erken ama oraya aylık yada yıllık en çok indirilen uygulama sıralaması koyulabilir. sadece fikir.
16-) Sol kategori animasyonu güzel.

Bunların haricinde bir çok programı kurup kaldırdım herhangi bir problem çıkmadı.

7 Beğeni

İşte geri bildirim böyle olur. Çok teşekkürler. Çözünürlük te yazıların oturmaması problemi dpi ayarınızdan kaynaklanıyor olablir, sistem ayarları görünüm kısmından özel dpi seçeneğini kapatıp tekrar test edip geri dönüş yapabilir misiniz.

3 Beğeni

Özel DPI kapattıp yeniden başlatttıktan sonraki ekran görüntüsü. yine aynı.

3 Beğeni

Düşük çözünürlükte compact tasarım şart oldu demekki.

Hızlı cevap için teşekkürler.

Blur effect için inanır mısınız 48 saattir uğraşıyorum, XFCE window compositor kaynaklı problemler oluyor. Daha iyi bir çözüm bulana kadar malesef böyle idare edeceğiz.

6 Beğeni

Dediğim gibi olmassa olmaz değil. Olsa idi çok güzel olurdu. Elinize sağlık.

1 Beğeni