Pardus Mağaza ( ~beta sürümü yayınlandı)

mesela pardus xfce den indirip başka bir pardus xfce ye yükleme yapacaksak çok fazla ekstra bağımlılık istemese gerek :slight_smile: ama tabi benimki sadece bir öneri. Uygun değil derseniz mobil internet falan bağlayıp yüklücez artık :smiley:

Bu arada dikkatimi çekti kullanıcı hesabı ekleyeceksiniz sanırım. Ona da bir yazılımı favorilere ekleme yaparsanız on numara olur. Herhangi bir pardus mağazada oturum açıp favorilere eklediğimiz uygulamaları hızlıca aramadan kurabiliriz.

1 Beğeni

Şuanki Pardus Server API (a.k.a http://store.pardus.org.tr:5000/api/v1/apps/ ) den yayınlanan uygulama sayısı 47.

API v2 inşallah 740 adet uygulama …
Kim bunlara içerik sağlayacak :stuck_out_tongue:

Yüklü bir changelog yayınlayacağız. Lütfen sabırlı olun. (Min. 1 hafta)
İnşallah beklediğinize değecek … :wink: :sunglasses:

10 Beğeni

Allah zihin açıklığı versin sabır ve heyecanla bekliyorum.

4 Beğeni

Harika olacak elinize sağlık Allah kolaylık versin.

1 Beğeni

Selamün Aleyküm
Allah(C.C.) razı olsun Üstad. :smiley: Ellerine sağlık. :blush:

Bu içerik sağlama işinde standardları belirlesen daha iyi olur. Aynı giriş ekranı yarışmasındaki gibi.
Böylece sorunsuz bir şekilde yardım yapabiliriz. Bilgisayarlarımız biraz da Pardus için paket derlemede yorulsun. :smiley::blush:

4 Beğeni

Aleyküm Selam,

Kemal hocam, şuan üstünde çalışıyoruz hala ancak katkıda bulunmak isteyenlere şu kalıbı vermekte fayda var.

Özellikle ekran görüntüsü eksikliği çok fazla. Bu duruma istinaden ekran görüntüsü kuralları:

• Ekran görüntüsü Pardus 17.4 Ana sürümü (XFCE) üzerinde çekilmeli
  • Sistemin bütün görünümleri öntanımlı şekilde olmalı (değiştirlmemiş olmalı)
  • Ekran görüntüsü alınacak uygulama mümkünse tam ekrandan biraz küçük bir şekilde ortalanmış bir şekilde konumlandırılmalı, mümkün değilse(örn: 0AD) uygulamayı tam ekran alacak şekilde olmalı.
  • Arka planda mümkünse masaüstü simgeleri bulunmamalı (Küçük bir trick: sanal masaüstü)
  • Minimum çözünürlük FULL HD (1920x1080) olmalı.
  • png formatına sahip olmalı
  • Herhangi bir şekilde yazı veya şekil içeren resim düzenlemelerinden kaçınılmalı.

Örnek bir tane buraya atayım: (Atom)

Yukardaki kuralları sağlayan içerikleri şimdilik fatih.altun@pardus.org.tr ye atabilirsiniz. İçerik katkısı için bir ortam hazırlamaya çalışıyoruz fakat sonuçlanması ayları bulabilir.

Şimdiden teşekkürler.

6 Beğeni

Eyvallah Üstad Sağolasın.
Benim için tek olumsuz yanı ekran çözünürlüğü oldu :pensive: (Benim cihazın ki 1366x768)
Ona da bir çözüm bulmaya çalışacağım biiznillah.

4 Beğeni

Çok güzel şeyler olacak …

Bizi şuan yavaşlatan tamamen içerik, ve içeriklerin standard olmayışı bi standard oturtursak süper olacak.

8 Beğeni

Standard olmayışı derken??? Biraz daha açabilmeniz mümkün mü acaba?

1 Beğeni

debian paketlerini server üzerinde parse ederken gelen bazı tutarsız bilgiler. Tam açıklaması bu.

https://manpages.debian.org/jessie/dpkg-dev/dpkg-parsechangelog.1.en.html

Adamlar ne güzel yazmış, millet kafasına göre paket yapıyor :smiley:

2 Beğeni

Uygulamanın kendisi (mağaza), yı erken güncelleriz böylece serverdan veri basmak kolay olacak, çalışma yapısı değiştirdik. 700 uygulamada zamanla bir anda gelebilir yani bir sabah açmışsınız mağaza dolmuş, o surpriz :slight_smile: kesin tarih veremediğim için kusura bakmayın.

5 Beğeni

Değerli kardeşim bu paylaşımını aşağıdaki gibi sabit ve kilitli bir konu haline getirirsen çok hoş olur. 424 tane mesaj atılmış konu içerisinde bulmakta zorlanıyorum :slight_smile:

Yanlış yönlendirmeyelim, forumda ben de bir kullanıcıyım, sabit konu yapamıyorum. Giriş ekranı tasarım yarışmasıyla da backend ve paket sorumluluğu dışında bir ilgim yok.

Şimdi daha çok heyecanlandım. Her sabah mağazaya bakarım artık :slight_smile:

2 Beğeni

Emin adımlarla ilerliyoruz …

11 Beğeni

Yunusemre hocam yüreğine sağlık harika işler yapıyorsunuz, insan bunu görünce ne zaman gelecek duygusuyla sabırsızlanıyor, Pardus emin adımlarla son kullanıcıya doğru gidiyor. :grinning:

2 Beğeni

Pardus gibi bir işletim sistemini ilk defa kullanan biri olarak mağazadaki uyulamaların sayısı bence oldukça az ancak şöyle bir şey varki pardus depo daki uygulama sayısı oldukça fazla depodaki uygulamaları mağazaya geçirmek benim gibi yeni başlayanlara daha kolaylık sağlayacaktır.

Pardus Mağaza daki uygulama sayısı oldukça ve benim gibi pardusa yeni başlayanlar depo dan uygulama indirmede zorluk yaşıyoruz depodaki uygulamaları mağazaya yüklense benim gibi kişilere kolaylık olur.

2 Beğeni

@Yunusemre bey, uygulama mağazası emin adımlarla ve çok güzel ilerliyor elinize sağlık. Bir tavsiye;
Bildiğim kadarıyla Pardus un ilk hedefi kamu kurumları ve tahmin edersiniz ki en çok kamu birimi ve personeli Milli Eğitim Bakanlığında ve akıllı tahtalarla (ETAP ile) beraber en çok pardus kullanan kamu kurumu da belki de MEB dir. Ama uygulama mağazası maalesef MEB hatlarında engelli. Belki sizi aşıyordur bilmiyorum ama Bakanlık ile görüşülerek bu sorunun ortadan kalkması bence elzem.
Aynı şevkle ve istekle çalışmalarınızda başarılar…

5 Beğeni

Mağazanın meb e özel bir serverını meb ağına taşımayı teklif edicem inş değerlendirirler. Her isteri yapmaya çalışıyoruz atlamadan, sabredelim çözüleceğini umalım. Teşekkürler.

10 Beğeni

Aynen bende öyle. PARDUS’u sevdirmemiz lazım. Yaşasın özgürlük :+1:

2 Beğeni