Pardus Mağaza ( ~beta sürümü yayınlandı)

Bu konuda size katılıyorum bende ekran kartı driverinı yükleyemedim her denemem de tty1 ekranında kaldım bir daha da denemeye cesaret edemedim bu sorunu çözülmesi lazım.

Yaptığın işi tebrik ve taktir ediyorum. Ufak ufak ama kararlı adımlarla neler yapılabileceğini ortaya koumuşsun resmen. Benimde ileri seviyede python bilgim var. Acaba bu bilgimi nasıl senin gibi pardusa yaralı bir şekilde kullanabilirim? İlerde bu projeyi bitirdiğinde ve boş vakit bulabildiğinde mutlaka bu tarz işler yapmak isteyenler için (deb paketi oluşturma, ppa kullanma vs) rehber serisi isteriz. Başarılarının devamını diliyorum.

4 Beğeni

Sizden cevap alamamak beni hayal kırıklığına uğrattı. En sonunda acaba bu sıkıntı deepin’de de var mı diye düşünerek pardus’un yerine deepin’i kurdum. Deepin’den ekran görüntüleri alarak sizinle paylaşmak istedim. Sözün özü şu arkadaşlar; deepin’de ekran kartı ile ilgili malesef bir sorun bulunmuyor. “Görüntü Aygıtı Sürücüsü Yöneticisi” adlı programla herşey yönergelerle çözülüyor. Ben bunu söylerken de dikkat ederseniz malesef bir sorun bulunmuyor dedim. Ben şuna inanıyorum ki; komple bir işletim sistemini portlayan bir ekip bunu çok rahat yapabilir. Ümit ediyorum ki Mart ayında yayınlanacak olan Pardus DDE’nin yeni sürümünde bu sıkıntıları aşmış olalım. İyi çalışmalar.

Deepin Graphics Driver Manager’ın pardusa entegre edilmesi için değerli görüşlerinizi bekliyorum. Hayır ağırlıklı olursa sorunun benden kaynaklandığını düşünerek, bir özürle paylaşımlarımı silmeye hazırım. Teşekkürler.

5 Beğeni
  • Kolay Kurulum
  • Donanımı kolay tanıtma
  • Düzgün tipografi
  • Güzel ve kullanışlı arayüzler

Bunlar, bir işletim sisteminden ev kullanıcılarının beklentileridir dersek herhalde doğru olacaktır.

8 Beğeni

Merhabalar.Pardus’un 17.5 sürümü bugün yayınlanmayacak mı?Sürüm takviminde bugün gösterildiği için heyecanla bekliyordum da :slightly_frowning_face:

2 Beğeni

@Yunusemre Bey ve @fatihaltun Bey: lütfen bize kulak verin, sizin yaptıklarınızı görmezden gelmiyoruz, birşeyi dayatma niyetinde de değiliz, tek bir amacımız var; pardusun rahat ve sorunsuz bir şekilde kullanımını sağlamak. Eminim ki siz de bu düşüncedesiniz, pardus mağaza çalışması da bunu gösteriyor. Takdire şayan işler yapıyorsunuz. Ancak en başta bu tür sürücü sorunları halledilirse, pardus kullanıcılarını rahatlatmış olursunuz. Öbür türlü pardusla ilk defa tanışan birisini düşünün, herhangi bir donanımı tanıtırken sıkıntı yaşadığını düşünün, sonuç: aman bununla mı uğraşacağım deyip pes ediyor, windowsa geri dönüyor. Bizzat ben bir yakınımın bilgisayarına kurdum, bir zaman sonra ne yaptığını sordum, şöyle bir sıkıntı yaşadım halledemedim, bir bilgisayarcıya götürdüm windows yüklettim, cevabını aldım. Bir ara forumda komple sürücüleri tarayıp-bulup-yükleyecek bir paket üzerinde çalışıyoruz, hatta bu alanda bizim için bir ilk olacak diye birşey de konuşulduğunu hatırlıyorum. Çok faydalı olacağını düşünüyorum, İnşaAllah olur diyorum. Bazı yanlış anlaşılmalar olmasın lütfen, bütün bu söylediklerim görüş, öneri ve ricadan ibarettir. Teşekkürler, kolay gelsin.

5 Beğeni

Mağazada uygulama sayısı epey artmış.Başlarda çok az uygulama varken şimdi 100 civarı vatandaşın en çok yüklediği uygulama var… Küçük bir sıkıntıyıda ben söyleyimde katkım bulunsun… Şimdi mağazayı açıp tam ekran yaptıktan sonra kapatınca ,bir sonraki girişte öntanımlı boyutlarda açıılıyor. Birde katagoriler arasında aşağı yukarı yön tuşlarıyla hareket olsa güzel olur gibi geldi. Çalışmalarınızda başarılar dilerim… Mağaza işi pek çok yeni kullanıcın işine yarayacağına inanıyorum… İyi akşamlar…

3 Beğeni

Harika görünüyor, pardusta da olmasını isterim umarım anket dikkate alınır.
Hocam sizden ricam ayrı bir başlıkta yada nasıl uygun görüyorsanız, kurulumları nasıl yaptınız aşamaları yazabilirmisiniz ?

1 Beğeni

Yunus Bey bahsettiğim programları pardus üzerinde kurmadım. Pardus DDE sürümü biliyorsunuz; Deepin işletim sisteminin pardusa portlanmış hali. Deepin işletim sisteminde, ekran kartı sürücüsünü kurmak için resimlerde gördüğünüz “Görüntü Aygıtı Sürücüsü Yöneticisi” kurulu olarak geliyor. Yönergelerle bilgisayarınıza uygun olan ekran kartı sürücüsünü kuruyorsunuz. İnşaAllah ilerleyen günlerde bu programları pardusta da görürüz.

4 Beğeni

Mağazada birden fazla uygulama ekleme talebi gönderebilirsek güzel olur mağazaya farklı yazılımları tavsiye edebilme kolaylığı açısından.
Bunun dışında uygulama önerirken “doğrudan indirme linki”, "ekran görüntüleri ekleme seçeneği " ve "uygulama açıklaması"ekleme de olursa size kolaylık sağlar doğrudan mağazaya ekleme açısından.

2 Beğeni

Mağazaya yeni eklenen programları daha rahat takip etmek için “Yeni Eklenenler” veya buna benzer bir bölüm olursa daha iyi olur diye düşünüyorum. Ayrıca Pardus DDE sürümünde Pardus Mağaza tam ekran olmuyor. Sağ üst köşede yer alan “Ekranı kapla” simgesine tıklayınca simge kayboluyor ve tam ekran olmuyor bilginiz olsun. Kolay gelsin.

8 Beğeni

Selamün Aleyküm
@Yunusemre Hocam.
@Hanedan beyin bahsettiği sorunu xfce üzerinde de yaşıyorum. Tam ekran tuşu var ama işlev görmüyor.

2 Beğeni

Şu anda çok fazla çözünürlük desteklemiyor sanırım sadece 1024x768 ve 1920x1080 çözünürlüklerini destekliyor. Ekran çözünürlüğünüz 1366x768 ise tam ekran olmayacaktır.

2 Beğeni

A.s. hocam, raporluyum haftalardır, müsait olunca incelicem hepsini, foruma bakıyorum evden. Hangi koşullarda oldu, özellikle şu çözünürlükte böyle gözük diye bir ayarımız yok window manager i ile anlaşamıyordur taaa ilk başlarda bi hook yazmıştık ordan sanırım.

4 Beğeni

Geçmiş olsun Üstadım. Rabb(C.C.)'im hayrlı şifalar ihsân eylesin.
Seni de bilmeden sıkboğaz ettik. Hakkını helal et. :slightly_frowning_face:

2 Beğeni

Herkese selamlar. Pardus DDE’de pardus mağazanın masaüstüne oluşturduğum kısayoluna açmak için tıkladığımda herhangi bir tepki vermiyor. Uygulamalar içinde sorunsuz açılıyor. Uçbirimde sudo chmod +x pardus-store.desktop komutunu denedim olmadı. Çok önemli değil ama takıldım kaldım. Selametle kalın.

Fatih bey meb dys yazışma paketini mağazaya koyunuz.

1 Beğeni

Güzel olur ama Pardus mağaza MEB de engelli önce bu sorunun çözülmesi gerekiyor malesef

Deneme ile bir çözüm buldum. Masaüstündeki kısayolu text olarak açtım içinde aşağıda koyu olarak gösterdiğim yerde false olanı true yaptım. Sorunsuz açılıyor ancak tüçük bir terminal penceresi açılıyor.
[Desktop Entry]
Version=1.0
Name=Pardus Store
Name[tr]=Pardus Mağaza
Type=Application
Comment=Simple Qt based application store
Comment[tr]=Basit Qt tabanlı uygulama mağazası
Terminal=true
Exec=pkexec /usr/bin/pardus-store
Icon=/usr/share/pardus/pardus-store/icon.svg
MimeType=application/x-iso-image;
Categories=Qt;Utility;
Keywords=usb;disk;writer;burner;
GenericName=Application Store
GenericName[tr]=Uygulama Mağazası
X-Deepin-CreatedBy=com.deepin.dde.daemon.Launcher
X-Deepin-AppID=pardus-store

Herkese selamlar forumdan çok uzun bir süre ayrı kaldım. Vakit buldukça girmeye çalışıyorum. Mağaza uygulaması için emeği geçen herkese teşekkürler. Şu an hangi sürümde bilmiyorum ama eksiği halen çok. İlk olarak xxx@pardus.org.tr gibi bir mail adresiyle hesap oluşturabilmemiz gerek. Bence bunu google yada yandex kurumsalın üzerinden pardus anlaşma sağlayarak ücretsiz bile yaptırabilir yada kendi sunucusunu tasarlar. Şimdilik zaten milyonlar yok Pardus’u kullanan. Bu hesapla pardusa giriş yapılabilmeli ki mağaza kimin ne uygulaması var kim ne yüklemiş ve uygulama indirirken de kimlik kontrolü yapmak için hesap şart. Ayrıca kuyruk’a tıkladığımda indirilen yada kurulan uygulamanın ismine tıkladığımız zaman uygulamanın mağaza sayfası otomatik açılmalı. Yunus Emre Şentürk hocam şimdiden ellerinize sağlık. Başarılar dilerim.

2 Beğeni